26 października, 2020

Microsoft, c3.ai i Adobe chcą stworzyć "CRM przyszłości"

W poniedziałek, 2020-10-26, Microsoft, c3.ai i Adobe wspólnie ogłosili, że połączą siły w celu zbudowania systemu CRM specyficznego dla konkretnych branż, opartego o dane z wielu kanałów i zbierane na żywo. W tym celu zintegrowane zostaną:

  • Microsoft Dynamics 365 Sales
  • Adobe Experience Cloud
  • platforma danych i algorytmów c3.ai

W ramach nowego podejścia do systemów CRM Microsoft, c3.ai i Adobe zbudują wspólny produkt – system CRM, który kierowany będzie do określonych branż i będzie automatyzował procesy charakterystyczne dla tych branż w oparciu o dane zbierane przez c3.ai. System oparty będzie o Dynamics 365 Sales i Marketing, a model danych bazował będzie na wspólnym przedsięwzięciu Microsoft, Adobe i SAP, czyli Open Data Initiative (ODI).

Microsoft, Adobe i C3.ai na nowo odkrywają rynek stworzony przez Siebel Systems ponad 25 lat temu.

Dynamika rynku i wymagania cyfrowej transformacji radykalnie zmieniły wymagania rynku CRM. System CRM ogólnego przeznaczenia nie jest już wystarczający. Klienci oczekują dziś specyficznych dla branż, w pełni opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań, które zapewniają prognozowanie przychodów, prognozowanie produktów, rotację klientów, następny najlepszy produkt, następną najlepszą ofertę i predyspozycje do zakupu.

– powiedział Thomas M. Siebel, dyrektor generalny C3.ai.

To nie pierwsze ogłoszenie bliskiej współpracy Microsoft i Adobe. Poczekajmy i zobaczymy co tym razem z tego wyniknie. Zaangażowanie Tom’a Siebel’a do projektu budowy CRM od nowa ma spory sens, bo Tom Siebel tworzył w pewnym sensie cały rynek CRM. 

 

My jednak na razie podchodzimy do ogłoszenia sceptycznie z dwóch względów – Microsoft raz już budował wspólny projekt z Adobe w 2016 roku. Co z niego wyszło, wszyscy w branży wiedzą. Po drugie, c3.ai nie ma żadnej oferty i wartości w krajach innych niż USA, dlatego liczenie na to, że ogłoszenie coś zmieni w Europie jest naiwne

komentuje news Jakub Skałbania, Principal Consultant i założyciel Netwise.