4 listopada, 2021

5 najważniejszych newsów z Microsoft Ignite 2021 dotyczących Dynamics 365 i Power Platform

1. Za Microsoft Power Apps zapłacisz według rzeczywistego użycia w modelu Pay-as-you-go

Zaledwie miesiąc temu Microsft obniżył o połowę ceny dla użytkowników Power Platform. Teraz dokonał kolejnej ważnej zmiany, tym razem w sposobie rozliczania. Pay-as-you-go (PAYG) oznacza, że nie będzie już konieczności zakupu licencji przedpłaconych, a deweloperzy będą płacić w systemie subskrypcji, jedynie za to, czego faktycznie używają.

„Wdrożone rozwiązanie bardzo mocno wspiera innowacje i znosi bariery dla autorów nowatorskich produktów i usług.  Do tej pory automatyzacja procesów wiązała się z koniecznością zakupu licencji i ponoszenia kosztów, nawet gdy inwestorzy mieli wątpliwości co do obranej strategii biznesowej. Teraz decyzja o procesie automatyzacji stała się łatwiejsza, bowiem płatności odzwierciedlą faktyczne potrzeby i użycie”

Jakub Skałbania, Principal Consultant i założyciel Netwise.

2. Wprowadzenie Dynamics 365 Connected Store

To niezwykle istotne rozwiązanie dla branży Retail, które pozwala na wykorzystanie zainstalowanych kamer do generowania danych o zachowaniu i preferencjach Klientów. Co ważnie, nie ma konieczności wymiany sprzętu, a wystarczy jedynie skonfigurowanie go za pomocą aplikacji typu SaaS (Software as a Service). Dynamics 365 Connected Store daje zupełnie nowe spojrzenie zarówno na Klientów obecnych w sklepie, ale również na asortyment i jego umiejscowienie. Sztuczna inteligencja dostarcza, w oparciu o analizowany obraz, informacji o zachowaniach Klientów, przebytych ścieżkach, hot spotach i omijanych strefach. Kamery skierowane na drzwi policzą odwiedzających z uwzględnieniem daty i godziny, a te umiejscowione przy artykułach promocyjnych i banerach reklamowych, określą faktyczną skuteczność przekazu.

„Ta usługa to przełom, który otwiera nowe możliwości przed całą branżą. Narzędzia, obecne w niemal każdym sklepie, pomogą zdiagnozować problemy i lepiej poznać zachowania Klientów. Efektem tych danych może być stworzenie miejsc bardziej przyjaznych Klientom i odpowiadających ich potrzebom”

Wojciech Sobczak, Prezes Zarządu Netwise S.A.

3. Połączenie Dynamics 365 Customer Insights i Dynamics 365 Marketing w nową platformę, Customer Experience Platform

To zupełnie nowa usługa, którą jest połączeniem najlepszych cech Dynamics 365 MarketingCustomer Insights i Microsoft Advertising. Customer Experience Platform łączy dane od pierwszego kontaktu Klienta z marką aż po zakończenie procesu sprzedaży. W przypadku kontaktów B2B, dane z CRM, poczty e-mail, stron internetowych, punktów sprzedaży, systemów partnerskich, czy nawet sieci społecznościowych są łączone, a w oparciu o nie, system rozpoznaje Klienta i tworzy mu ujednolicone konto.  W przypadku Konsumentów, Microsoft Customer Experience Platform, w czasie rzeczywistym, nie tylko umożliwia korzystanie z danych do utworzenia profili, ale również zapewnia bezpieczeństwo danym za pomocą potężnych mechanizmów kontroli prywatności. 

„Customer Experience Platform pozwoli firmom na bardziej holistyczne podejście do swoich Klientów, identyfikację i predykcję zapotrzebowania, a przez to lepsze dopasowanie oferowanych produktów i usług. Dla naszych klientów posiadających rozproszone dane, CEP staje się realną odpowiedzią na problem zarządzania potrzebami swoich klientów

Piotr Kerner, Solution Architect w Netwise S.A.

4. Dodanie głosowego kanału komunikacji do Dynamics 365 Customer Service

Dzięki dodaniu kanału głosowego, Dynamics 365 Customer Service oferuje teraz wszystkie kanały komunikacji z Klientem, tj. email, portale, smsy i rozmowy głosowe.

Kanał głosowy dodany zostanie również na początku 2022 do Power Virtual Agents, a więc boty zbudowane w tej technologii będą obsługiwać także IVR i kanał głosowy. Dodatkowo, transkrypcja rozmów w czasie rzeczywistym stanie się ogromnym ułatwieniem oraz przyspieszy pracę pracowników obsługi Klienta. AI nie tylko zanotuje wszystkie rzeczy, ale również podpowie, jak pomóc rozmówcy, poprzez analizę podobnych rozwiązanych spraw, które sparuje dzięki wyłapanym w rozmowie z Klientem sformułowaniom. Wszystkie dane trafią do systemu już w momencie zakończenia połączenia, a personalizacja treści będzie jeszcze głębsza.

5. Nowe możliwości w Power Platform – Github Workspaces i możliwość publikacji aplikacji mobilnych bezpośrednio w sklepach Google i Apple

Rozwiązania ogłoszone podczas Ignite 2021 ułatwią pracę zarówno profesjonalnym programistom, jak i citizen developerom. Możliwość dodania komentarzy i notatek podczas tworzenia aplikacji usprawnia współpracę i skupia uwagę zespołu na najnowszych zmianach w projekcie. Umożliwienie profesjonalnym deweloperom i użytkownikom biznesowym wspólnego tworzenia aplikacji w zespołach to sposób na szybkie tworzenie aplikacji biznesowych.

Dodatkowo, niedługo, zespoły budujące aplikacje w Power Apps będą mogli tworzyć natywne aplikacje mobilne zarówno dla systemu Android jak i iOS.

„Do tej pory zdecydowanie brakowało miejsca, w którym osoby tworzące flowy mogłyby dodawać uwagi, czy też opisy dotyczące danego flowa, bądź jego poszczególnych składowych, jak również możliwości komentowania. Takie możliwości mieli jedynie programiści w DevOpsach, dzięki czemu, po zweryfikowaniu przez drugą osobę Pull requestu, nanoszą swoje poprawki. Dzięki tej nowej funkcjonalności podobny efekt uzyskamy na poziomie Power Automate, co spowoduje, że dostarczane rozwiązania będą bardziej efektywne, wydajne i spójne”

Kamil Kłosiewicz, Business Consultant w Netwise