22 czerwca, 2022

Power Pages – piąte dziecko Power Platform

Już od dłuższego czasu Microsoft stawia na rozwiązania, które wymagają coraz mniej kodowania, są łatwiejsze w użyciu, innowacyjne i oszczędzają czas profesjonalnych programistów. Nie inaczej jest z Power Pages, najnowszym dzieckiem z bazy Power Platform. Tym razem Microsoft rozszerzył funkcjonalności znane z Power Apps Portals i opakował je w przyjazne edytory dla końcowych użytkowników.
Strona od zera, bez znajomości kodu

O tym, że wiele firm używa Power Apps portals jako szybkiego i łatwego w obsłudze kreatora witryn biznesowych wiedzą wszyscy. Dlatego teraz z powszechnym zadowoleniem spotkało się powstanie nowego, samodzielnego produktu, jakim jest Power Pages, który bez względu na zaplecze techniczne użytkownika, daje możliwość tworzenia nowoczesnych i bezpiecznych witryn internetowych opartych na danych przechowywanych w Microsoft Dataverse i Dynamics 365.

Power Pages to rozwiązanie low-code, które służy do tworzenia, hostowania i administrowania nowoczesnymi witrynami biznesowymi. W nowym narzędziu znajdziemy mi.in.  Design Studio, zaawansowane możliwości dostosowywania oraz opcje rozszerzenia witryny low-code poprzez wykorzystanie narzędzi, takich jak JavaScript, szablonów Liquid, składniki kodu i gotowe konektory oraz API. Dzięki Power Pages możliwe jest tworzenie witryn przy użyciu tych samych udostępnionych danych biznesowych przechowywanych w Microsoft Dataverse , które wcześniej używane były do tworzenia aplikacji, flowów, inteligentnych agentów wirtualnych, raportów i analiz z innymi składnikami Microsoft Power Platform.

 

Power Pages opiera się na dobrze znanym fundamencie portali Power Apps, zapewniając te same niezawodne możliwości i środowiska dla profesjonalnych deweloperów, a także nowe środowisko tworzenia rozwiązań low-code oraz gotowe szablony do projektowania nowoczesnych witryn biznesowych.

Co kryje się w środku?

Nowe i ulepszone studio projektowe zapewnia kilka przestrzeni roboczych:

– do tworzenia, projektowania i aranżowania stron internetowych

– do stosowania i personalizacji stylów i motywów w witrynie

– do tworzenia i modyfikowania tabel Microsoft Dataverse używanych w aplikacjach internetowych opartych na danych

– do administracji i zarządzania witryną.

Tak skonstruowana platforma umożliwia łatwe wizualizowanie danych biznesowych w witrynie oraz zarządzanie nimi za pomocą tabel, formularzy i list.

Projektowanie i tworzenie stron internetowych w Power Pages polega na edycji i dodawaniu zawartości za pomocą widżetów, bez kodu lub z małą ilością kodu. Komponenty, które można używać to m.in. tekst, obraz, wideo, raporty usługi Power BI, listy, formularze i inne. Dostępne są również zaawansowane możliwości programistyczne dla profesjonalistów. Twórcy mogą współpracować z programistami w zespołach fusion, aby rozszerzyć funkcjonalność za pomocą Visual Studio Code i Microsoft Power Platform w celu tworzenia bardziej wydajnych witryn internetowych zintegrowanych z aplikacjami biznesowymi.

To dopiero początek

W ramach rozszerzającego się wciąż katalogu gotowych szablonów, dostępne są opcje o mocno sprecyzowanym przeznaczeniu. Umożliwiają tworzenie witryn opartych na danych z mocno rozbudowanym zakresem możliwości.

Np. „After school program registration” dedykowany jest dla dwóch kluczowych grup użytkowników:

– rodziców, chcących zapisać swoje dzieci na zajęcia pozalekcyjne, którzy za pośrednictwem strony mogą:

  • rejestrować się na zajęcia z dostępnej listy
  • wyszukiwać na podstawie szerokiej gamy filtrów
  • modyfikować harmonogram
  • dodawać i edytować informacje o dziecku
  • otrzymywać maile z informacjami o zmianach w poszczególnych zajęciach

– przedstawicieli szkół, którzy mają możliwość:

  • prowadzić listę kursów
  • tworzyć zdarzenia jednorazowe lub cykliczne
  • edytować już istniejące kursy
  • dodawać nowe pozycje do katalogu.

Aktualnie można skorzystać z 30 dniowego okresu próbnego, aby przekonać się, czy jest to narzędzie dla nas.