22 lutego, 2023

NetwiseTeam: Eksperci od rozwiązań Low-Code

Kamil Kłosiewicz jest Team Leaderem w Netwise i jednym z ekspertów, którzy w zeszłym roku zostali zaproszeni w roli prelegentów na Microsoft Power Platform Conference. Dzielił się tam wiedzą i doświadczeniem w tworzeniu odważnych rozwiązań, które pozwalają firmom dokonywać rewolucji na rynku.

 
 
Kluczowe jest poznanie potrzeb

„Najważniejsze jest poznanie i zrozumienie całego procesu danego przedsiębiorstwa. Z pozoru każdy system może wydawać się taki sam. Zawsze będziemy mieli do czynienia z potencjalnymi Klientami, zamówieniami, kontaktami, czy raportami sprzedaży. Jednak dopiero zrozumienie faktycznych potrzeb firmy pozwala na zbudowanie skutecznego rozwiązania. Zapoznanie się z suchymi wymaganiami, jakie nakreśliła firma w prezentacji  nie może być utożsamiane z poznaniem potrzeb.” 

 
 

To właśnie zadawanie pytań oraz przeprowadzenie dogłębnego wywiadu oraz doświadczenie z podobnych wdrożeń jest kluczem do sukcesu.  Konieczne jest poznanie szczegółów i zrozumienie w praktyce elementów, które mogą wydawać się błahe, bądź pozornie nieistotne.  Podstawową rzeczą jest poznanie aktorów i ustalenie kto jest beneficjentem konkretnego procesu, kto jest interesariuszem oraz jakie są zależności między osobami, danymi a każdym z elementów systemu.

 

„Najważniejsze, aby wejść w proces, zrozumieć go i dokładnie przedyskutować z Klientem. Dopiero wtedy można cokolwiek zaoferować. Tworzenie propozycji jedynie na bazie notatek Klienta, może okazać się zgubne”

 
 
Microsoft docenia najlepszych

Aby zostać prelegentem na konferencji Microsoftu, nie wystarczy jedynie słuchać swoich Klientów. Specjaliści Netwise znaleźli się tam, ponieważ stworzyli platformę, która zdobyła nie tylko zadowolenie Klienta, ale również setki tysięcy użytkowników końcowych w całych Stanach Zjednoczonych. Całe rozwiązanie oparte zostało na ekosystemie Microsoftu, w 100% wykorzystując potencjał i możliwości Microsoft Azure, Power Platform i Dynamics 365. A było to możliwe dzięki eksperckiej znajomości produktów.

 

Wyróżnia nas to, że nie boimy się korzystać z tego i eksperymentować z tym, co oferuje Microsoft. Stworzyliśmy świetnie działający system, opierając go na produktach o ogromnych możliwościach, które znamy i umiemy użyć. A skoro mieliśmy w pewien sposób wolną rękę, to w pełni zaufaliśmy wiedzy i doświadczeniu”.

 

Microsoft ma w swojej ofercie wiele rozwiązań low-code, które pozwalają modelować procesy biznesowe z automatyzacjami bez konieczności angażowania programistów. Jednak tylko dobrze zaznajomiony z tymi rozwiązaniami konsultant jest w stanie stworzyć coś, co naprawdę pomoże Klientowi w dużej skali. Dlatego nawet rozwiązania ze śladową ilością kodu wymagają profesjonalistów. Może się bowiem okazać, że wystarczy dosłownie odrobina kodowania, aby w Power Automate stworzyć pożądaną automatyzację i poskromić rozbudowane przepływy. Ale trzeba jednak znać go na wylot i po prostu o tym wiedzieć.

 
System pracy jest kluczowy

Specjaliści Netwise nigdy nie proponują czegoś, co nie spełni oczekiwań Klienta. Rozbieżności pojawiają się zazwyczaj, gdy dochodzi do konfrontacji założeń z rzeczywistością. Trzeba mieć odwagę, aby odmówić realizacji w sposób, który nie zagwarantuje sukcesu lub narazi Klienta na bezzasadne koszty.

 

„Zdarzyły się sytuacje, w których firma początkowo nie była zadowolona z postępów pracy, bo nigdy nie pracowała w duchu Agile i najważniejsze były realizacje kamieni milowych. Nastroje jednak zmieniły się całkowicie, gdy druga strona zrozumiała, że jesteśmy w tym projekcie, nie tylko wykonawcą, ale przede wszystkim partnerem, a rezultaty dowożone iteracyjnie przerosły oczekiwania Klienta”.

 
 

Najlepszym dowodem na skuteczność metody działania i polityki Netwise jest moment, gdy Klient wraca, aby rozbudować system. Wówczas do projektu przydzielani są w miarę możliwości ludzie, którzy kiedyś już go tworzyli i znają rozwiązanie od podszewki. Spotkanie przez Klienta tych samych twarzy po stronie Netwise po tak długim czasie świadczy o tym, że Netwise jest miejscem, które troszczy się o swoich specjalistów i zapewnia im nieustanny rozwój.