16 czerwca, 2023

Eksperci Netwise dzielą się wiedzą

Eksperci #NetwiseTeam dzielą się swoją wiedzą w ramach wewnętrznego Forum Technologicznego Netwise. Raz na jakiś czas zdarza się okazja, aby posłuchać ich na konferencjach branżowych i webinarach poświęconych najnowszym technologiom. W maju nasi eksperci mieli swoje prelekcje na konferencji MS Tech Summit oraz wydarzeniu organizowanym przez Microsoft The Future of Digital Sales and Employee Productivity 

Warto uczyć się czegoś więcej niż jest niezbędne do poprawnego wdrożenia

5 lat temu Kamil Kłosiewicz zaczynał swoją przygodę z Power Platform, dziś jest w tej dziedzinie ekspertem, który dzieli się swoją wiedzą na globalnych wydarzeniach branżowych. Jak sam podkreśla, jego umiejętności wynikają z doświadczenia zdobytego przy różnych projektach prowadzonych dla Netwise 

„Jestem praktykiem i nie ograniczam się do informacji, które zdobyłem czytając różnego rodzaju dokumentację i szkolenia. Owszem, dostępna ogólnie wiedza jest wystarczająca, aby korzystać z możliwości jakie daje Power Platform, ale do porządnych projektów potrzebne jest znacznie więcej”. 

DNA Netwise wpisane jest podejście, który zawsze stawia realne potrzeby Klienta na pierwszym miejscu i to ono sprawia, że kolejne realizowane projekty kończą się sukcesem dla obydwu stron 

Wewnętrzne Forum Technologiczne Netwise jest miejscem, w którym doświadczeni architekci dzielą się wiedzą zarówno między sobą, jak i młodszymi specjalistami. Na MS Tech Summit, słuchacze mieli okazję przez chwilę stać się członkami takiego forum. 

„Moim celem było pokazać, że warto uczyć się czegoś więcej, niż jest niezbędne do poprawnego wdrożenia. Miałem obawę, że to o czym powiem, będzie dla części osób oczywiste, zwłaszcza, że moja prezentacja była dedykowana osobom, które znają Power Platform. Tymczasem wiele wiele osób powiedziało mi po sesji, że wiedza z realnych projektów, którą przekazałem, otworzyła im oczy i była bardzo cenna”.  

Mowa bowiem o takich szczegółach, jak chociażby limity pól na tabelach Dataverse i informacje jak je poprawnie liczyć. Sama informacja, że tabela ma 1024 pola, nie oznacza, że będziemy mogli ich tyle stworzyć. Należy pamiętać, że niektóre typy pól zajmują kilka kolumn, co ostatecznie zmniejszy nasz limit. To jedna z pułapek, o której trzeba pamiętać podczas wdrożeń opartych o Power Platform. 

Kompromis nigdy nie jest odzwierciedleniem pełni możliwości 

Prelekcja kolejnego eksperta, Adriana Kołniera, poświęcona była za to rozwiązaniom low-code i ograniczeniom jakie mogą one nieść za sobą.  

„Zależało mi na tym, aby zburzyć błędne przekonanie, że wystarczy znać i rozumieć rozwiązania low-code, aby przeprowadzić dobre wdrożenie. To nie umiejętności architekta powinny być na pierwszym miejscu, a potrzeby, jakie ma Klient i to chciałem przekazać wszystkim, którzy przyszli na MS Tech Summit, aby się czegoś nauczyć”. 

Netwise ma swoją filozofię biznesową i nie ma w niej miejsca na półśrodkiNiektóre elementy projektu wymagają rozwiązań pro-code i są w ten sposób realizowane. Nie ma możliwości, aby wdrożyć system, który będzie ograniczony funkcjonalnie tylko dlatego, że został w całości zbudowany w technologii niskokodowej 

„Można stworzyć „coś” bazując tylko na rozwiązaniach low-code, ale będzie to kompromis, a kompromis nigdy nie jest odzwierciedleniem wszystkich potrzeb Klienta. Dlatego na jasnych przykładach pokazałem sytuacje, w których koniecznie jest napisanie kodu, czy też wykorzystanie zewnętrznych narzędzi”.  

Należy również pamiętać, że czasami kodowanie jest tańsze, a nawet szybsze. Zawsze jednak nadrzędną wartością pozostaje interes Klienta.  

Low-code daje dużą przewagę, przy budowaniu rozwiązań, które wymagają podejścia quick win. Później natomiast jeżeli chcemy bardziej spersonalizować system lub go rozbudować, możemy wykorzystać inne technologie. Niedopuszczalne jest bowiem, aby zostać na etapie systemu tylko w części funkcjonalnego, bo rozwiązanie, które wybraliśmy ma swoje ograniczenia. To właśnie naszą rolą jest, aby znaleźć takie wyjście, które w spełni wszystkie wymagania Klienta”.  

AI, Copilot i przyszłość platformy Dynamics 

Za to Jakub Skałbania, Chief Growth Officer Netwise i MVP Microsoft, został zaproszony na fireside chat podczas wydarzenia organizowanego przez Microsoft i dostępnego dla Klientów i Partnerów w regionie CEMA. Wydarzenia poświęcone było przyszłości sprzedaży, marketingu i wsparcia pracowników przez technologie cyfrowe i AI. Ekspert Netwise podzielił się swoją wizją tego, co może i do czego powinno wykorzystywać się sztuczną inteligencję w rozwiązaniach biznesowych.

„AI i sztuczna inteligencja za nikogo nie sprzeda i nic sama nie przewidzi. W zasadzie ja jestem jeszcze bardziej przyziemny w mojej ocenie tego, do czego powinniśmy używać popularne ostatnio modele LLM – w zasadzie tylko i wyłącznie do oszczędzania czasu handlowcom i marketerom. Na przykład, Copilot obecny w Dynamics 365 może doskonale streścić rozmowę i zaproponować dalsze kroki”

– komentuje Skałbania. 

„Ale nie należy zapominać o ryzykach, jakie dla organizacji niesie popularyzacja szczególnie modeli LLM. Należą do nich chociażby podejście do etyki i zarządzanie danymi Klientów. Copilot może bardzo dużo pomóc, ale może tez bardzo dużo zepsuć, np. sugerując ceny produktu w oparciu o niepełne dane.” 

Eksperci Netwise dzielili się w każdym przypadku wiedzą bardzo praktyczną i zdobytą na wielu projektach, wymagającą po stronie odbiorcy często odpowiedniego poziomu i doświadczenia w Dynamics 365 oraz Power Platform.