22 sierpnia, 2023

Microsoft Sales Copilot – o wiele więcej niż asystent AI

W lipcu Microsoft ogłosił wprowadzenie wersji zapoznawczej Microsoft Sales Copilot, który został zaprojektowany w celu zwiększenia produktywności sprzedaży. Od razu pojawia się pytanie, co jeszcze udało się ulepszyć w mocno już zautomatyzowanym procesie. Odpowiedź na nie ma ekspert #NetwiseTeam Paweł Nasiadka.

Asystent AI, który robi wrażenie

Już Viva Sales, o którym pisaliśmy na #NetwiseBlog pół roku temu wykorzystywał dane z CRM do samodzielnego tworzenia treści. Microsoft Sales Copilot idzie o wiele dalej. Po utworzeniu leadu, AI na podstawie danych z systemu CRM oraz informacji dostępnych w sieci, dosłownie w kilka minut tworzy niemal kompletny obraz Klienta. Bez konieczności zmiany pulpitu, w panelu bocznym Copilot:

  • sprawdzi czy nowy potencjalny Klient już kiedyś miał styczność z Twoją organizacją
  • wygeneruje pełne podsumowanie zawierające informacje o roli rekordu w jego firmie, interakcjach z otrzymanymi treściami oraz dotychczasowej podróży Klienta
  • zaproponuje zmiany teleadresowe w oparciu o najnowsze informacje z sieci
  • przeszuka internet i pokaże artykuły, w których rekord został wymieniony
  • wyświetli profil na LinkedIn
  • podsumuje dotychczasową podróż Klienta i zaproponuje kolejne kroki.

Potem wystarczy tylko kilka kliknięć, aby Microsoft Sales Copilot napisał i wysłał  maila z zaproszeniem na spotkanie. Oczywiście, podobnie jak w Viva Sales, mamy do dyspozycji kilka różnych wariantów wiadomości uwzględniających długość i ton tekstu. Gdy uzyskamy odpowiedź, a akurat jesteśmy w drodze lub po prostu nie możemy skupić się na czytaniu, w zupełności wystarczy nam podsumowanie od Sales Copilot, w którym znajdą się wszystkie ustalenia oraz informacje o niezbędnych kolejnych krokach. Podobnie jest na dalszych etapach współpracy.

„Handlowiec nie traci czasu na to, żeby przechodzić przez wszystkie maile, które wymieniał z Klientem, czy czytać swoje notatki z ostatniego spotkania, aby nie przeoczyć żadnej z istotnych informacji. AI wygenerowała mu już podsumowanie i dała wskazówki, aby jak najlepiej przygotował się do spotkania. Co więcej, wszystko dzieje się bezpośrednio w systemie CRM, a Copilot bazując na danych proponuje konkretne działania i zadania, aby zmaksymalizować szansę na finalizację transakcji.”

Pomocnik w negocjacjach

Tak jak miało to miejsce Viva Sales, AI ma dostęp do danych zgromadzonych w systemie CRM i generuje sugestie w czasie rzeczywistym, aby zwiększyć szansę na domknięcie transakcji z pozytywnym skutkiem. To co jednak zasługuje na uwagę, to nowość w postaci podpowiedzi dotyczące konkurencyjnych firm i produktów w trakcie spotkania w Teams

„Gdy podczas rozmowy z Klientem padnie nazwa konkurenta lub towaru, czy usługi dostępnej na rynku, po wpisaniu hasła, AI przygotuje nam podsumowanie, na które sprzedawca musiałby poświęcić cenny czas. Co więcej, nie byłby w stanie odpowiedzieć na obiekcje Klienta w trakcie trwającego spotkania, a więc cały proces sprzedaży jedynie by się wydłużył, a być może i szansa zostałaby utracona. Dzięki Sales Copilot w kilka sekund mamy informacje o firmie, analizę jej oferty, a nawet porównanie produktów z wyszczególnieniem aspektów, które dają nam przewagę nad konkurencyjną ofertą”. 

Microsoft w Sales Copilot postawił na eliminację wszelkich czynności, które wykonuje agent, a które mogłyby zostać zautomatyzowane. Zaliczyć do nich z pewnością możemy podsumowania wyświetlane na głównym pulpicie, w których znajdziemy m. in.: co wydarzyło się od ostatniego zalogowania, wszystkie nowe aktywności Klienta, a także sugestie dotyczące najbliższych spotkań i informacje niezbędne, aby się dobrze do nich przygotować.